utorok, októbra 14, 2008

O novom cestnom zákone

V dobe nášho pobytu na Slovensku sa dosť rozprávalo o novom cestnom zákone, ktorý mal platiť od jesene.

Jednou z plánovaných zmien bolo "odľahčiť" policajtov a uzákonniť, že policajt sa k dopravnej nehode má volať iba ak dojde k zraneniam alebo škoda presiahne 120 000 Sk. Tento výborný námet na pivové debaty s kamošmi sme patrične využili a spravodlivo sme sa rozohňovali nad tým, že zo strážcov poriadku sa stanú darmožráči živení z našich (pardon, vašich) daní a z obyčajných vodičov odborníci na odhadovanie výšky škody pri nehode.

Slovenské správy sledujeme už len veľmi sporadicky a netušíme aký osud návrh zákona postretol, no spomenuli sme si naň asi pred mesiacom. Na našej tichej ulici, kde ledva prejde nejaké auto a rýchlosť je obmedzená na 25 mph, sa jedného dňa ozval rachot (ja viem, obmedzenie rýchlosti na Slovensku neznamená vôbec nič, ale tu je chvalabohu rešpekt a úcta k zákonom na trocha inej úrovni). Vyšli sme na našu posiedku a vidíme susedu a nejakého mladého chodiť okolo áut a obzerať ich.

Do pár minút došlo aj policajné auto, vystúpil policajt, zobral fotoaparat, niečo pofotil, niečo sa pozhováral s oboma stranami a zapisoval. Po nejakých 5-10 minútach obe strany nasadli do svojich áut, odišli svojou cestou a ostal iba policajt.

To, čo sa dialo potom, nás zaskočilo. Policajt otvoril kufor na svojom aute, vytiahol papierový sáčok a začal zbierať úlomky prasknutého plastu na zemi. Sáčok odniesol do kufra a z kufra vytiahol metlu a smeták. Kľakol si na zem (čítate dobre, policajt kľačal na zemi!) a poriadne vyzametal všetky plastové omrvinky zo zeme. Omrvinky vysypal do sáčku, sáčok vložil do kufra, nasadol a odišiel.

Byť policajtom je tu vysoko vážené a rešpektované povolanie. A my sme mali príležitosť vidieť prečo - policajt je doslova a dopísmena strážcom poriadku bez ohľadu na to, či zbiera neporiadok za $40 alebo 120 000 Sk. Myslíte si, že po tejto skúsenosti a po poznaní, že policajti na Slovensku sa (možno) nebudú unúvať k nehodám pod 120 000 Sk, môj rešpekt a úcta k slovenským policajtom stúpne??!!

P.S. Vzhľadom na to, že mam viacero dobrých známych v radoch policajtov, pre istotu upresňujem, že nekrútim hlavou nad všetkými policajtmi "v teréne", ale tými, ktorí tvoria zákony a formujú "slovenskú policajnú kultúru"...

Žiadne komentáre: