streda, novembra 25, 2015

Ľadové medvede pokorili (desiatku*) päťku!

* Aktualizácia 28. decembra: Ďalší míľnik, 5°C, je pokorený a opäť s rezervou. Rieka Poprad v Orlove dnes mala 2,3°C . Doteraz najnižšia teplota (Kuchajda pred 10 dňami) bola o 3 stupne teplejšia. Voda je riadne "pichľavá", no zdá sa, že žiadna teplota nás už neprekvapí. T pláve čosi pod 10 minút, D si kúpanie rozdeľuje na tri niekoľkosekundové ponory po krk, prerušené behom po brehu.

Polročný pobyt na Slovensku nás ( = T & D) motivoval pridať sa k našim priateľom Marošovi, Vladovi a ostatným Slovenským ľadovým medveďom a okúsiť chladné vody Bratislavy.

S prípravou sme začali poctivo, už začiatkom septembra, keď voda ešte bola vyhriata. Žiadne veľké ciele sme si nestanovili - budeme chodiť, pokým si budeme vodu užívať. Je koniec novembra a pred tromi dňami (nedeľa) bola teplota vody na Draždiaku 10,2 °C, tesne nad našim veľkým míľnikom 10 °C. Posledných pár dní sa poriadne ochladilo, v noci aj primrzlo a za tri dni sa voda ochladila o 3°C. Takže míľnik sme práve dnes pokorili, a to s poriadnou rezervou.  Voda v Kuchajde bola 7,1°C!(Vzduch asi 5.)

A nielenže sme míľnik pokorili, obaja sme si vodu užívali. Tibor pláve 10-15 minút, Damián dostal limit 3 minúty. No je jasné, že ak by mal dovolené, čvachtal by sa aj dlhšie... Odkaz dole ukazuje Damiho čľapotanie v októbri a začiatkom novembra. Samozrejme, po zdolaní ďalšieho míľnika pribudne aktualizácia.

Naša hlavná voda je Draždiak v Petržalke, dobrý prístup autom, autobusom i na bicykli. Ale nepohrdneme ani Rusovcami, Kuchajdou či Čunovskými jazerami. Do Dunaja sa tento rok ešte nechystáme.

Tu sú naše vody na mape. 
A tu je zasa náš pravidelne aktualizovaný teplotný zápisník.
Polminútové videjko.
Na stránke SĽM, na spodku, si všimnite tretiu, štvrtú a piatu fotku od konca.

2 komentáre:

miro, bj povedal(a)...

Ja už mám husiu kožu a to som prečítal iba nadpis..., nie to ešte liezť do vody a počítať drkotajúce zuby. Preto sa radšej iba pozerám, napríklad na chladiaci sa guinnessík v chladničke.

T K D T povedal(a)...

Nuž, Guinnessík v chladničke je paráda, no dať si ho spolu s endorfínmi vyplavenými po studenovodnej plavbe, to musí byť niečo nadpozemské... Ale výborný nápad, už len zistiť, kde v Bardejove sa bude dať ísť v decembri do prírodnej vody... ešte aj tú Topľu omurovali!