streda, novembra 15, 2023

Neuveriteľný letný príbeh

 V rámci tvorivého písania na hodine "Jazyka a literatúry" majú tretiaci polročný projekt - napísať poviedku. Tu je výsledok Tobiho autorskej práce. Všimnite si rôzne tvorivé vplyvy: dokument o Hemingwayovi, ktorý dávali v telke, osobnosti americkej histórie, o ktorých sa učili v škole, či knihy, ktoré čítal.

(Preklad z angličtiny)

Neuveriteľný letný príbeh

Jeden letný večer som si v izbe čítal o Hemingwayovi. Začal som sa ponárať do deja, keď som sa zrazu ocitol priamo na bojisku. Všade okolo zúrila vojna! Rozbehol som sa, aby som si zachránil život, a zbadal obrovský strom s dutinou veľkou akurát tak pre osemročné dieťa.  Keď som sa schoval, zbadal som v nej knihu o Harrym Potterovi. Pozrel som sa na obal a bum! 

V tej chvíli som stál pred školou pre čarodejníkov v Hogwarte. Bol to Harryho prvý rok. "Zázračné zrkadlo!" zašepkal som vbiehajúc do školy. Uháňať po chodbách bolo náročné, lebo všade bolo veľa žiakov. Vkradol som sa do knižnice a našiel dvere, ktoré som hľadal. Dvere som otvoril a vbehol dovnútra, priamo k zrkadlu.  Skočil som doň a zrazu som sa ocitol na palube Apolla 13. Vedel som, že Apollo 13 sa stratilo v budúcnosti. Schmatol som preto ruksak s prúdovým pohonom, skafander a vyskočil som. Namieril som si to späť, priamo na Zem.

Ale namiesto pristátia v prítomnosti, ocitol som sa stojac priamo za Abrahamom Lincolnom. Schoval som sa za jeho stoličku a pozoroval. Verte mi alebo nie, ale práve maľoval portrét Mony Lisy. Len čo skončil, rýchlo som vzal farby a papier a ufujazdil. Keď som už bol dosť ďaleko, začal som kresliť svoju izbu dúfajúc, že mi obrázok pomôže do nej sa vrátiť. 

Namiesto toho som sa však dostal do izby Hariet Tubmanovej, priamo pod jej posteľ, takže ma nevidela. Počúval som pozorne, zrejme bola ešte stále v otroctve! Povedal som si, že stačí, keď počkám, kým nepoužije tajnú chodbu.

Lenže som v minulosti, takže ja vlastne ešte ani neexistujem a čo ak sa vrátim ako svoja druhá kópia? Vytiahol som Lincolnove farby a napísal číslo 2023.

Bum! Sedel som vo svojej izbe, kniha predomou. Takže s knihou v ruke som vlastne precestoval celý svet a nepohol sa ani centimeter!

Tobi 2023

1 komentár:

Miro povedal(a)...

Vždy keď niečo mimoriadne počujem, vzhliadnem, prečítam, dostanem zimomriavky. Pre cudzincov - naskočí mi husia koža. To je znak, že ma to zaujalo. Ak nemám zimomriavky na koncerte, nestál za nič. Priemerne za mesiac prečítam tri knihy a tu pri tomto čítaní mám zimomriavky. Ani sa mi veriť nechce, že to napísal. Tak, teraz si idem kúpiť prasiatko, budem hádzať do neho mince a sporiť na ďalší literárny počin. Úžasné!!! Len tak ďalej a zbierať námety na román, stačila by aj poviedka.