
- pomaranč
- grapefruit
- oriešky - strapec
- zlatý oriešok (oriešok v pozlátku)
- medovníček (s orechmi, a sušeným ovocím)
- kôra škoricovníka
- kôra granátového jablka
- guľa a prstenec (z nite namočenej v cukrovej vode)

Vitajte v našom denníčku-občasníčku. Prostredníctvom neho vám bude hlavný redaktori T a D a občasní editori K a T poskytovať aktuálne informácie a postrehy z ciest ďaleko za hranicami domoviny.
Upozornenie: Rastliny sú živé, no pribalené dinosaury nie, sú to iba hračky z plastu.To pre prípad, ak by vaša ratolesť (a vy spolu s ňou) začala vyčíňať, že ste nedostali živých dinosaurov! :) .
Link na fotogalériu a zemepisný súbor pre Google Earth nájdete v predošlom poste. A pod ním si nezabudnite pozrieť post o výlete do tábora pri jednom jazere vo Wisconsine!
Fotogaléria (fotky z výletu do tábora vo Wisconsine a k jazeru Superior): Marcinek.sk/akcie/superior
Fotogaléria na stiahnutie (formát zip; 8,5 MB):
Najprv treba stiahnuť a rozpakovať súbor LakeSuperior.zip. Je tam niekoľko adresárov, jeden z nich je images. V druhom kroku treba stiahnuť images_k_LakeSuperior.zip a jeho obsah rozzipovať DO adresára images. Galéria sa spustí súborom index.htm.
Miesta, ktoré sme navštívili si môžete prejsť sami v GoogleEarth. Po odliknutí linku sa vám otvorí Google Earth a zobrazí sa oblasť, ktorú sme pobehali. Ikonka s fotoaparátom znamená, že na tom mieste je náš krátky komentár a fotka. Odporúčame tento postup: v ľavom okne Google Earth v položke "Places" si rozbaľte zložku Lake Superior - objaví sa zoznam miest. Dvojklikom na názov miesta (stále v ľavom okne) sa rozbalí komentár a fotky a Google Earth "naletí" nad miesto. Link: LakeSuperior.kmz
Príjemné cestovanie!
Úzkou zátokou s plytkou stojatou priezračnou vodou sme sa plavili až kým sme nenarazili na bobriu hrádzu. Tam sme si vypočuli zvuky (ticho?) divočiny a cestou naspäť do kempu sme dobyli opustený ostrov Five Pines. (V kajakoch sme strávili asi 3 hodiny, preto tie Katkine vytiahnuté kolená na fotke)
Vo fotoalbume sú sériové fotky zachytávajúce naše prvé momenty na vodných lyžiach (prvých cca 30 sekúnd). U Tibora i Katky je príbeh rovnaký, odlišná je len pointa: Po vynorení sa na hladinu a chvíľke slávy prichádza prvá brázda od člna, mierna strata ťahu a obaja zadkom orieme vodu :) . No obaja sa akoby zázrakom z vody zdvihneme a snažíme chytiť rovnováhu a pokračovať... A práve tu sa naše príbehy rozchádzajú.
Tibor dojazdil bez pádu, Katka sa z prvého pádu poučila a potom už jazdila bravúrne, križujúc brázdy hore-dole jedna radosť. Po nás šiel lyžovať Craig a svojou jazdou na jednej lyži podpichol Tibora aby vliezol do vody ešte raz a skúsil to na jednej.
Didakticky :) sa jazda na jednej lyži učí ako jazda na dvoch, prenesenie váhy na jednu lyžu a po získaní rovnováhy (alebo aspoň pocitu rovnováhy) sa druhá lyža jednoducho odkopne. Na fotke je Tibor tesne po odkopnutí lyže, no profesionálny výzor je iba povrchný dojem - jeho chvíľky slávy na jedej lyži netrvali nikdy dlhšie ako 10 sekúnd. Nasledovali celkom slušné papuliaky do vody (v albume sú zachytené aj tie :) ) a to, že voda v takej rýchlosti dá poriadne zabrať, dosvedčujú Tiborove roztrhané plavky :))) .
4. Kŕmenie rakov (miesto windsurfingu)
Toľko k nášmu hlavnému programu v kempe. Bolo toho samozrejme viac - napríklad nočné plavby s Craigom a Donnou motorovou loďkou a počítanie meteorov, či výlety mimo kempu. Niektoré zážitky boli tiež "prvý krát". Raz, keď sme šli autom kamsi na výlet, Craig a Donna zistili, že sme ešte nevideli medveďa v divočine. Keďže medveďov je tam habadej, cestou naspäť sme mali všetci oči na stopkách a nejakého vyzerali, keď tu zrazu oproti nám kráča čosi vlko-líškoidné... pribrzdili sme a okolo nás nebojácne precupital kojot. Ešte na nás hodil aj zvedavý pohľad... Medveď síce nebol, ale kojota v divočine asi tiež tak skoro neuvidíme.
Obrázky a trocha viac textu o kempe nájdete vo fotogalérke. Obsahuje fotky z kempu, ale i z nášho výletu k jazeru Superior. Občasníčkový post o tomto neobyčajnom výlete pridáme zajtra alebo cez víkend a dáme tam aj link na zozipovanú kompletnú fotogalériu (aj link na kmz súbor pre Google Earth). Tu uvedieme iba priamy link na fotogalériu: www.marcinek.sk/akcie/superior . Príjemné pozeranie!
15 fotiek z farmy visí na Marcinek.sk/akcie/michigan/farm . Vyskúšali sme nový formát galérie, s využitím Javascriptu. Dúfame, že sa bude páčiť a fungovať, pripomienky sú vítané. Zip archív je v súbore farm.zip.
Hoci Google nemá kvalitné mapy našej oblasti, pohľad na farmu z vtáčej perspektívy môžete vidieť na maps.ask.com.
Tip: ovládanie videa je oveľa pohodlnejšie v RealPlayeri - po spustení videa kliknite naň pravým tlačidlom a vyberte RealPlayer (ak ho máte nainšalovaný).
Kompletný album v zip archíve je rozdelený na 3 časti a aby fungoval presne tak, ako na internete, je treba dodržať tento postup sťahovania/rozzipovania:
1. Stiahnite Belize.zip . Po rozzipovaní dostanete zložku Belize a v nej zložky images a sanpedro a súbor index.html.
2. Stiahnite snorkeling.zip . Rozzipujte ho DO zložky Belize. V Belize máte teraz mať images, sanpedro, snorkeling a index.html
3. Stiahnite lamanai.zip . Opäť ho rozzipujte DO zložky Belize. Takže v Belize budú images, sanpedro, snorkeling, lamanai a index.htm .
Album sa spustí súborom index.html v zložke Belize a bude fungovať presne ako na Internete.
Na druhej fotke, sediaci rad, je rodina Tiborovej kolegyne a na jeho konci Katka. Niektoré informácie som našla na anglickej Wikipédii.
Naše miesta v San Pedre môžete vidieť v Google Earth po kliknutí na sanpedro.kmz. Ďalšie miesta (snorklovanie, výlet na pevninu) nájdete v nasledujúcich príspevkoch.
Miesta, kde sme snorklovali, si môžete pozrieť aj v Google Earth. V súbore snorkeling.kmz sú trasy a miesta spolu s popisom a fotografiami zaujímavých úlovkov.
* Pre úplnosť je treba dodať, že potápanie so zadržaním dychu (tzv. free diving) môže byť životu nebezpečné aj v plytkej vode (1-2 m), ak sa nedodržujú jeho základné princípy. Náhla strata vedomia pod hladinou je častou príčinou "utopení" i výborných plavcov v plytkých bazénoch. Hoci takéto "utopenie" je údajne celkom fajn, neoplatí sa ho provokovať. Stačí rozumieť mechanizmu náhlej straty vedomia v plytkej vode (pekné vysvetlenie je napríklad na wikipédii) a počúvať zdravý rozum (t.j. neísť pod vodu "na doraz" bez dozoru na hladine (aspoň snorklista) atď.)
Trasu výletu s komentármi si môžete prejsť aj na Google Earth. V súbore Lamanai.kmz je červenou čiarou zobrazená naša trasa a niektoré zastávky sú okomentované a ilustrované fotkou. Sú tam napríklad zaujímavé netopiere alebo číhajúci krokodíl.
Caberfae.kmz vás v GoogleEarth zavedie na ono miesto. Ako inak, je v nízkom rozlíšení, a to, že je tam zvlnený terén, vidno len tak-tak. Skutočnosť bola našťastie lepšia ;).